Olimpiada de Religie, dedicată cultului ortodox, este un concurs de anvergură națională conceput să descopere, să promoveze și să recompenseze elevii cu aptitudini și înclinații deosebite pentru studiul disciplinelor religioase.

Este un eveniment care, dincolo de a evalua cunoștințele teoretice ale participanților, încurajează și dezvoltarea unei gândiri critice, precum și a unei înțelegeri profunde a valorilor spirituale.

În acest peisaj al excelenței academice, Eleva GRIGORE ELIZA MARIA, aflată în clasa a VII-a la Școala Gimnazială “Gala Galaction“ din Mangalia, a reușit să se distingă prin performanța remarcabilă de a obține nota maximă, 10, la etapa județeană a Olimpiadei de Religie, secțiunea cultul ortodox. Succesul său la această competiție riguroasă nu este numai o dovadă a pregătirii sale academice solide, ci și a pasiunii și dedicației pentru această disciplină.

Coordonată cu grijă și dedicare de doamna profesor Ioniță Gabriela, performanța Elizei nu reprezintă doar un triumf personal, ci un moment de mândrie pentru întreaga comunitate școlară de la Școala Gimnazială “Gala Galaction“. Doamna profesor Ioniță, cunoscută pentru metodele sale inovative de predare și pentru modul în care reușește să inspire și să motiveze elevii, a fost un ghid excelent pentru Eliza și colegii săi în pregătirea pentru această olimpiadă.

Pregătirea pentru Olimpiada de Religie implică mult mai mult decât memorarea unor texte și concepte. Sub îndrumarea doamnei profesor Ioniță, Eliza a aprofundat înțelegeri complexe ale dogmelor ortodoxe, a analizat și a reflectat la textele religioase și la interpretările lor, și și-a dezvoltat abilitatea de a formula și susține argumente relevante în contextul dat. Astfel, succesul său la olimpiadă poate fi văzut ca rodul unei veritabile pasiuni pentru căutarea spirituală și intelectuală, cultivată cu dedicare în cadrul școlii.

Performanța notabilă a Elizei la etapa județeană a Olimpiadei deschide calea către noi orizonturi academice și personale. Asemenea realizări nu doar că valorifică munca și talentul individual, dar servesc și ca sursă de inspirație pentru colegii ei, stimulând un interes crescut pentru studiul religiei și pentru explorarea propriei spiritualități.

Privind în perspectivă, succesul Elizei la Olimpiada de Religie, cultul ortodox, este un semnal clar că tradițiile și valorile spiritual-religioase pot juca un rol central în educația modernă, contribuind la formarea unor tineri bine echilibrați, cu o înțelegere profundă atât a lumii exterioare, cât și a celei interioare. Acum, cu ochii îndreptați către etapele următoare ale competiției, comunitatea școlară a Școlii Gimnaziale “Gala Galaction“ și întreaga comunitate din Mangalia așteaptă cu nerăbdare și speranță continuarea parcursului Elizei în această olimpiadă prestigioasă, susținându-i necondiționat demersul intelectual și spiritual.

Rezultate excepționale au obținut si următorii elevi:

la clasa a V a:

• Boldeanu Natalia - premiul I
  • Corniencu Natalia Maria - premiul I
  • Ciolacu Bianca Maria - premiul al II lea
  • Croitoru Ana - premiul al II lea
  • Morie Anastasia - premiul al III lea

la clasa a VI a:

• Marin Bianca - premiul al II lea
  • Bărhălescu Aurora - premiul al III lea

la claasa a VII a:

• Grigore Eliza - premiul I - calificata la etapa nationala
  • Midvichi Andra Maria - premiul al III lea

Toți acesti elevi sunt indrumați de doama profesor Gabriela Ioniță.

elev, scoala, mangalia, profesor, gimnaziu, olimpiada